Hobby dziecka – dlaczego jest ważne i kto powinien je wybierać?

Temat dzisiejszego wpisu, to hobby dziecka. Każdy rodzic wie, że dzieci, już  od najmłodszych lat, przejawiają zainteresowanie danymi tematami/rzeczami – jednymi bardziej, innymi mniej. My, jako rodzice, powinniśmy się cieszyć, że nasze dzieci mają swoje zainteresowania, swoje hobby, coś co je pasjonuje i co sprawia im przyjemność. Niestety czasami bywa tak, że to rodzice mają jakąś wizję na swoją córcię czy syna i uparcie próbują dostosować do niej swoje dziecko. Zapominają, że dziecko, które nie czuje zainteresowania tym, do czego zachęcają go rodzice, szybko straci zapał i będzie próbowało się w jakiś sposób buntować. A to wszystko przez poczucie presji.

Hobby dziecka

Hobby dziecka

Małe dzieci swoje zainteresowania pokazują przeróżnie: od zbierania jakichś figurek, dinozaurów, czy naklejek w danej tematyce, poprzez jazdę samochodzikami, zabawę w szkołę, aż po taniec, rysunek lub śpiew. Ważne, by pozwolić im na to wszystko, na przejście kolejnego etapu zainteresowania daną rzeczą lub zabawą. Dziecko w ten sposób poszukuje samego siebie. Poznaje, co naprawdę je interesuje i sprawia, że jest szczęśliwe.

Nigdy nie wiemy, czy np. zabawa w wyścigi samochodowe nie przełoży się w przyszłości na dążenie do bycia rajdowcem samochodowym, a zafascynowanie budowaniem domków z klocków Lego nie przełoży się na bycie  inżynierem 😉 Przytoczę tu za przykład samą siebie. To, co uwielbiałam robić w moich wczesnych latach dziecięcych, przełożyło się na dzisiejsze moje życie. Uwielbiałam się bawić lalkami w domek i zawsze sobie w tej zabawie marzyłam, że kiedyś będę miała gromadkę dzieci. Było to dla mnie coś pięknego i fascynującego. Plan ten jest w trakcie realizacji i mam zamiar doprowadzić go do końca (choć los nie bardzo mi to ułatwia, ale o tym będzie kiedy indziej😉).  Dodatkowo, już jako wczesnoszkolne dziecko uwielbiałam godzinami rysować na kartce projekty pokoi, które chowałam tak, by nikt ich nie widział (dziś kocham urządzać wnętrza) i czytać książki związane ze zdrowiem (dziś jestem z zawodu pedagogiem i edukatorem zdrowia). Tak więc jak widać, to czym nasze dzieci zajmują się „za młodu” może się przełożyć na ich przyszłość.

Hobby dziecka - klocki lego

Hobby dziecka - tor samochodowy

Jak pomóc w rozwijaniu hobby dziecka?

Rodzice na początku powinni trzymać się z boku, tzn. przyglądać się dziecku, a reagować wtedy, gdy zauważą, że dziecko już dłuższy czas zainteresowane jest danym tematem. Wtedy powinni pomóc mu się w nim rozwijać. Nie patrzmy wtedy na siebie, czy nam się to podoba czy nie. To jest odrębna istota i najlepsze co w tym momencie możemy dla niej zrobić, to wspierać 😊 Oczywiście jesteśmy od tego, by podsuwać mu różne pomysły, otwierać przed nim nowe drogi, ale absolutnie nie powinniśmy do niczego nie zmuszać. Należy za to obserwować, bo może akurat spodoba mu się to, co mu proponujemy. Gdy jednak tak nie będzie, to nie naciskajmy, lecz poszukujmy razem z nim dalej. Jest to dużo przyjemniejsze niż parcie na siłę.

Pamiętajmy, hobby dziecka, jego pasja, nie jest stratą czasu. Jest czymś, co trzeba pielęgnować. Jest czymś, co wyraża nas samych. Dzięki temu dziecko się rozwija i zdobywa kolejne umiejętności i wiedzę. Z pasją wiążą się również porażki, ale i one przecież czegoś uczą.

Dlatego, nie denerwujmy się na dziecko, że musi mieć kolejnego dinozaura do kolekcji, choć wiadomo, że w przyszłości wyląduje w pudełku na strychu. Myślę, że lepsze jest nawet takie hobby dziecka, niż ślęczenie przed telewizorem lub telefonem.

Hobby moich dzieci

Z wielką niecierpliwością czekam na to, by zobaczyć kim będą moje dzieci w przyszłości i jak się przełoży ich dzieciństwo na tą przyszłość. Na ten moment Wojtek jest wielkim fanem sportu, a szczególnie piłki nożnej. Mamy 5 rodzajów boisk zabawkowych do piłki nożnej, mamy tysiąc gadżetów związanych z piłką nożną i dokupujemy kolejne, chodzi dwa razy w tygodniu na treningi piłki nożnej. I robi to, bo to lubi, a ja mu tego nie zabraniam, choć nie wiem jaką ścieżkę obierze w przyszłości. Może zostanie piłkarzem? A nawet jeśli nie, to może właśnie dzięki piłce będzie – tak jak tata – kochał sport, ruch i nie będzie siedział z dużym brzucholem i chipsami przez TV?

Dominika uwielbia malować farbami. Ewentualnie pastelami. Do kredek jej nie zmusisz 😉 Twierdzi, że w przyszłości mogłaby zostać malarką. Ja na chłopski rozum sobie myślę „też mi zawód, na chleb nie zarobi”, ale nigdy jej tego nie powiedziałam i nie powiem, gdyż pozwalam jej marzyć i myśleć o tym, bo może akurat zostanie malarką ale jako zawód dodatkowy? A może będzie nauczycielką plastyki? A może po prostu ten talent przyda jej się w przyszłości do relaksu i ozdabiania ścian swojego domu pięknymi obrazami? 😉

Hobby dziecka - piłka nożna

Nigdy nie wiemy do czego przyda się dane hobby dziecka. Ale pewne jest jedno – każde doświadczenie czegoś je nauczy i przyniesie coś na przyszłość.

A Wy jak uważacie? Dziecko powinno rozwijać swoje własne pasje czy o tym, co będzie robić, powinni decydować jego rodzice?

Czy Wy też widzicie u siebie jakieś połączenie zamiłowań z okresu dzieciństwa z teraźniejszością? 😊

 

Hobby dziecka – dlaczego jest ważne i kto powinien je wybierać?
4.2 (84%) 5 głos[ów]
Spodobało Ci się ? Udostępnij innym 🙂
Facebooktwitter