Nauka systematyczności u dziecka – motywacja do nauki przez zabawę

Czy znacie to uczucie rozgoryczenia, gdy wasze dziecko wraca ze szkoły do domu i od razu przepada w zabawie, nie myśląc o żadnych obowiązkach? A  jeśli mu nie przypomnicie o odrobieniu lekcji, to zwyczajnie o tym zapomina? Jak temu zaradzić? Dobrym sposobem jest nauka systematyczności u dziecka przez zabawę.

Z odrabianiem lekcji jest tak samo jak z myciem zębów, trzeba robić to systematycznie, bo jak wiadomo, bez systematyczności nawet zdolniacha będzie zaliczać niepowodzenia w szkole.

W pierwszych tygodniach nauki mycia ząbków pomagamy dziecku w tej czynności, uczymy je jak powinno to robić i jakie są konsekwencje, gdy ich myć nie będzie. Podobnie jest z nauką systematyczności w szkole. Początkowo rodzic razem z dzieckiem odrabia lekcje, pokazuje mu dzień w dzień jak spakować plecak i sprawdza go czy zrobił to dobrze. Pilnuje go, przypomina… Ale w pewnym momencie trzeba się z tego wycofać, by nie okazało się, że to my rodzice staramy się bardziej niż dziecko, a ono samo staje się niesamodzielne. Dziecku przecież jest wygodnie, gdy myśli się za nie.

Nauka systematyczności u dziecka - motywacja do nauki przez zabawę

Wiadomo, każde dziecko jest inne i każde inaczej podchodzi do tematu szkoły i systematyczności. Reakcje rodziców też są różne. U nas, przy starszej córce, nauka systematyczności u dziecka poszła szybko i gładko. Dominika od zawsze była poukładana i po prostu wiedziała, że lekcje trzeba odrobić. Było to dla niej oczywiste i normalne.

Niestety nie było to takie oczywiste dla naszego drugiego dziecka, które uważało, że skoro chce zostać piłkarzem albo budowlańcem, to przy takim zawodzie nauka mu do szczęścia nie jest potrzebna 😉 O mamo… Moje wycofanie się z pomocy u syna zakończyło się klęską. Co prawda z pakowaniem plecaka radził sobie świetnie, natomiast gdy czwarty raz pod rząd nie odrobił zadania domowego, czara goryczy się przelała.

Nauka systematyczności u dziecka - motywacja do nauki przez zabawę

Nauka systematyczności u dziecka poprzez zabawę.

Wojtek należy do dzieci, które uwielbiają się bawić. Więc najlepszą metodą na uczenie go czegokolwiek nowego jest właśnie zabawa.

Ponieważ chciałby w przyszłości zostać  „budowniczym”, to właśnie ten temat wprowadziłam do nauki jego systematyczności. Wyobraziliśmy sobie, że będzie budował sklep –  Żabkę, a gdy go zbuduje, to dostanie zabawkę 🙂 Do zbudowania sklepu potrzebne są cegły, które miał zdobywać za każde wykonane zadanie. U nas jest to akurat taka forma zabawy, u Was może być to zbieranie koralików do szklanki, aż ona się nie zapełni, czy zwykłe zbieranie uśmiechniętych buziek, które rysujemy na jakiejś stworzonej z dzieckiem planszy. Myślę, że każdy rodzic jest w stanie wymyślić coś, co zainteresuje jego dziecko. W końcu to rodzice najlepiej znają swoje dzieci 😉 Nauka systematyczności u dziecka przez zabawę może więc przybierać najróżniejsze formy.

W każdym razie, na początek USTALCIE PLAN DZIAŁANIA i pamiętajcie, że to są dzieci, więc przyda się do tego użycie wyobraźni. Przedstawcie dziecku CEL do którego dąży, żeby miało motywację. Wytłumaczcie, po co układacie z nim plan, a następnie wyznaczcie drobną NAGRODĘ, by je zachęcić. U nas celem było wytłumaczenie, dlaczego codziennie powinien poświęcić czas nauce, a nagrodą był malutki samochodzik, który cierpliwie czekał, zamknięty w pudełku na półce. Nagrodą nie musi być wcale jakaś rzecz materialna, może nią być wyjście na lody czy inne przyjemności, jak choćby wycieczka do parku linowego 🙂

Nauka systematyczności u dziecka - motywacja do nauki przez zabawę

By nie znudzić dziecka, a wręcz pobudzić jego wyobraźnię, zabraliśmy się za stworzenie projektu budowy. Bo przecież do budowy konieczny jest projekt, bez niego ani rusz. Musi on być zapisany w postaci i pisemnej i rysunku – mapy.

Najpierw spisaliśmy na kartce ZADANIA, które od dnia następnego codziennie musiał wykonywać. Po każdym dniu, w którym zadania zostały rzetelnie wykonane, „otrzymywał” jedną cegłę do budowanego sklepu, którą dorysowywał 🙂 I tak dzień w dzień, dzielnie i bez przymusu rozwiązywał swoje zadania. Murował cegłę po cegle, a na końcu wstawił drzwi. Efekt końcowy budowy możecie podziwiać poniżej 🙂

Nauka systematyczności u dziecka - motywacja do nauki przez zabawę

Motywujcie i doceniajcie dziecko!

Ważne aby nauka systematyczności u dziecka była przez rodzica doceniana. Chwalmy dziecko, że samo z siebie przysiadło do nauki, że pamiętało, że nie pominęło jakiegoś zadania czy, że w ogóle nie zapomniało o nauce.  Nagradzajmy je za wysiłek jaki włożyło w dane zadanie, a nie tylko za sukces.

Dzięki tej zabawie, Wojtek nauczył się sam z siebie siadać do lekcji. Przez kilka tygodni dzień w dzień cierpliwie odrabiał lekcje i czytał książki przed spaniem, czym wyrobił w sobie taki właśnie nawyk. Już nie musimy go gonić do odrabiania zadania domowego, tylko czekamy cierpliwie aż sam do niego usiądzie. Czasami usiądzie od razu po szkole, a czasami dopiero pod wieczór. Ale niemal zawsze zadanie jest odrobione, z czego jestem dumna.

Nauka systematyczności u dziecka - motywacja do nauki przez zabawę

Również wieczorne czytanie przestało być problemem. Książeczki do czytania leżą na półce przy łóżku i codziennie po nie sięga przed snem. Sam z siebie! A nawet krzyczy zadowolony, że przeczytał kolejną stronę 😊

 

A wy jakie macie metody do motywowania dzieci do nauki i odrabiania zadań domowych? 

Nauka systematyczności u dziecka – motywacja do nauki przez zabawę
5 (100%) 5 głos[ów]
Spodobało Ci się ? Udostępnij innym 🙂
Facebooktwitter