O czym szumią drzewa i dlaczego w lesie jest mało kwiatów?

Dzień za dniem leci jak szalony. Co chwilę obiecujemy sobie, że odłożymy elektronikę na bok i spędzimy trochę czasu rodzinnie. Plany planami, a często jest tak, że wracamy zmęczeni po pracy do domu, a tam zamiast odpocząć, czeka nas tysiąc kolejnych obowiązków. I wtedy pozwalamy dzieciom na korzystanie z elektroniki, by mieć chwilę czasu dla siebie czy na obowiązki domowe. Jednym słowem, odsuwamy dzieci, by mieć spokój, by nam nie przeszkadzały.

Znacie to? Jeśli tak, to koniecznie postarajcie się szybko to zmienić! Czas leci niebłagalnie szybko i nim się obejrzycie, wasze dzieci nie będą chciały już spędzać z wami tyle czasu co teraz, gdy są małe.

My też tak kiedyś pędziliśmy i nie ukrywamy tego. Ale w odpowiednim momencie obudziliśmy się i nie żałujemy 😊 Było to najlepsze co mogliśmy zrobić dla siebie i dla naszych dzieci.

O czym szumią drzewa, czyli spacer do lasu jako odpoczynek i nauka

Jeśli właśnie tak, jak napisałam wyżej, wyglądają u was popołudnia, to warto to zmienić. Fajną formą spędzenia czasu wspólnie (gdzie jesteście wszyscy razem, gdzie macie szansę na odpoczynek – jednocześnie przebywając z dziećmi bez nadmiernego wysilania się) jest… spacer do lasu.

Tak właśnie  spędziliśmy ostatnio dzień, który wydawał się nam już nie do uratowania, bo każdy z nas był zmęczony i miał muchy w nosie. Widziałam, że siedzenie w domu jest bezsensowne, bo będziemy na siebie fukać. Dlatego założyliśmy czapki na głowy, zabraliśmy lornetkę, psa oraz naszą ulubioną leśną książkę i wyruszyliśmy do lasu.

O czym szumią drzewa i dlaczego w lesie jest mało kwiatów? O czym szumią drzewa i dlaczego w lesie jest mało kwiatów?

Właśnie… książkę… Chciałabym wam tu wspomnieć o świetnej książce, którą niedawno odkryłam w Empiku i która pospacerowała z nami do lasu 😊. Książka „O czym szumią drzewa” Petera Wohllebena potrafi wciągnąć w świat lasu zarówno dzieci jak i dorosłych. Z tą książką każde wyjście wiąże się ze zdobyciem nowej wiedzy i obserwacji. Książka nie jest kolejną nudną książką o drzewach i lasach. Pokazuje nam las z całkiem innej strony. Uczy, że las jest czymś więcej niż tylko mnóstwem drzew rosnących w jednym miejscu. Każdy rozdział w książce O czym szumią drzewa”, jest zakończony jakimś zadaniem do wykonania, więc tym bardziej  zachęca czytelnika, by czegoś odszukać, zrobić coś samodzielnie, czy rozwiązać jakąś zagadkę.

O czym szumią drzewa i dlaczego w lesie jest mało kwiatów?O czym szumią drzewa i dlaczego w lesie jest mało kwiatów?O czym szumią drzewa i dlaczego w lesie jest mało kwiatów?

Dlaczego w lesie jest tak mało kwiatów?

Na to pytanie odpowiadaliśmy sobie na ostatnim spacerze leśnym 😊 Jak wiadomo, w lesie rośnie dużo drzew, więc głównie króluje tam cień. A jak jest cień, to nie ma kwiatów.

A co jeśli znajdziemy kwiaty w lesie? Co to oznacza? Jeśli znajdziesz w lesie kwiaty lub trawę, to jest to znak, że coś jest nie tak 😉 Że w tym lesie jest o wiele jaśniej niż powinno być. A jest jaśniej prawdopodobnie dlatego, że wycięto tam drzewa i jest dopływ promieni słonecznych. I dla lasu to nie dobrze. Bo wszędzie tam gdzie latem kwitną kwiaty i trawa, jest o wiele za jasno dla małych drzewek, które w świetle rosną zbyt szybko i mają grube pąki. A takie pąki o wiele bardziej smakują sarnom, bo są soczyste i słodkie. Efekt taki, że sarny takie drzewko obgryzą. I u nas w lesie też odnaleźliśmy takie miejsce, które jest mocno słoneczne i na nim bardzo dobrze widać, jak las zarasta 🙁

O czym szumią drzewa i dlaczego w lesie jest mało kwiatów?

Zadanie dla Was

Zamiast siedzieć w domu i przepychać się z dzieckiem o to, czy już powinien zejść z telefonu czy nie, czy posprzątało już swój pokój czy nie, weź dziecko za rękę i pójdźcie do lasu poszukać kwiatów. Przyjrzyjcie się im, pooglądajcie, porozmawiajcie o wielkości i o kolorach. Wytłumacz dziecku, że skoro są tu kwiaty to znaczy, że w lesie jest zbyt jasno i brakuje drzew. Popatrzcie w górę, czy widzicie nad wami korony drzew? 😊

My odnaleźliśmy takie piękne okazy.

O czym szumią drzewa i dlaczego w lesie jest mało kwiatów? O czym szumią drzewa i dlaczego w lesie jest mało kwiatów?

W lesie znajdziesz również wiele pniaków po ściętych drzewach. Poszukaj ich. Znajdź najlepiej takiego świeżego, jeszcze nie obrośniętego mchem. Wejdź na niego i spójrz w górę. Widzisz niebo? Normalnie wszędzie nad tobą byłyby gałęzie drzew, ale przecież to drzewo, na którego pniaku stoisz zostało ścięte. Już go nie ma. Po luce, jaką po sobie zostawiło, możesz zobaczyć jakie duże było to drzewo. Najlepiej jest to widoczne właśnie na w miarę świeżych pniakach. W przypadku starego pnia, sąsiednie drzewa rozrastają się, powoli przykrywając lukę jaka powstała po wycięciu drzewa.

My na szczęście świeżych pni nie odnaleźliśmy z czego się bardzo cieszymy, bo to znaczy, że w lesie który jest obok naszego domu nie wycinano w ostatnim czasie żadnych drzew. Znaleźliśmy tylko kilka pniaków, które zaczynały już obrastać mchem, ale była jeszcze widoczna luka po drzewie, więc możemy sobie tylko wyobrazić, jak spore ono musiały być.

O czym szumią drzewa i dlaczego w lesie jest mało kwiatów? O czym szumią drzewa i dlaczego w lesie jest mało kwiatów? O czym szumią drzewa i dlaczego w lesie jest mało kwiatów?

Pamiętajcie, po ciężkim tygodniu w pracy nie zasiadajcie z pilotem czy telefonem w ręce, tylko znajdźcie tą garstkę siły, by założyć czapkę i wyjść z domu do pobliskiego lasu. Gdy już ten ruch wykonacie, to nawet jeśli byliście bardzo zmęczeni, gwarantuję wam, że odpoczniecie słuchając tego, o czym szumią drzewa. Z dala od ludzi, hałasu, pośpiechu, zmartwień nie ma opcji, by zmęczyć się jeszcze bardziej 😊.

My ten dzień zakończyliśmy na plus. Zamiast marudzenia w domu i fochów, wróciliśmy uśmiechnięci i zadowoleni.

Takie wrażenia i relaks są o wiele pożyteczniejsze niż relaks przed bombardującym nas telewizorem.

A jeśli kogoś zainteresowała książka i chciałby ze swoim dzieckiem na nowo odkrywać las i wykonywać mnóstwo świetnych zadań, to wyszukałam dla Was, gdzie można znaleźć więcej informacji na jej temat – kliknij TU.  Polecam również obejrzeć animację, w której, w ciekawy sposób pokazane jest co zawiera książka.  Z nami przerobiliście tylko jeden drobniutki temat, zajmujący zaledwie 3 strony, a stron w książce jest 180, więc pomyślcie ile jeszcze ciekawych wypraw razem z tą książką można stworzyć 🙂

O czym szumią drzewa i dlaczego w lesie jest mało kwiatów?
5 (100%) 4 głos[ów]
Spodobało Ci się ? Udostępnij innym 🙂
Facebooktwitter