Z nosem w ekranie – Anya Kamenetz

Współczesne życie jest podporządkowane i oparte w większości na wszechobecnej elektronice. Nie da się już bez niej funkcjonować, gdyż wszystko się na niej opiera. Ludzie spędzają czas z nosem w ekranie. Telefony i inne przenośne urządzenia dostępne są dla nas wszędzie i zawsze. Dzieci od maleńkości mają z nimi kontakt. I nie mówię tu tylko o prawdziwych smartfonach, tabletach czy telewizorach, ale też o różnych imitacjach – zabawkach dla dzieci, które często kupujemy, a które zawierają w sobie „kolorowe wyświetlacze”. Zabawki takie kupuje się pod presją mody, tempa życia i ułatwienia życia samym sobie, bo pochłaniają nasze dzieci, jednocześnie dając nam spokój, którego tak potrzebujemy w zapędzonym życiu. A często nie zastanowimy się nad tym, czy te zabawki rzeczywiście są takie potrzebne? Czy są dla naszych dzieci faktycznie bezpieczne? Rodzice nie zastanawiają się nad tym, gdyż po co, skoro to im życie ułatwia. Nie zagłębiają się w wiedzę odnośnie rozwoju mózgu dziecka i jakże ogromnego wpływu elektroniki na jego funkcjonowanie.

Jeśli chcemy („chcemy” hmmm…  niestety dzisiejsi rodzice jednak wcale „nie chcą” i idą na łatwiznę, dając do ręki telefon dzieciom, które ledwo zaczęły same siedzieć. Ba, co lepsza dają go dzieciom, które jeszcze nie siedzą, ale potrafią już skupić wzrok na jednym punkcie!), to do pewnego momentu jesteśmy w stanie dzieci przed nią chronić. Ale przychodzi taki moment, że nagle się budzimy i widzimy obraz naszego dziecka zapatrzonego w cyfrowy świat i zupełnie nie wiemy, kiedy to nasze dziecko zaginęło w tym świecie.

Z nosem w ekranie - Anya Kamenetz

Jak bardzo powinniśmy się martwić o nasze dzieci i technologię? Dokąd to wszystko zmierza? Co właściwie powinniśmy z tym wszystkim robić, teraz w „realnym świecie”? Efektem tych pytań jest książka, którą miałam okazję ostatnio przeczytać, która w zrozumiały, prosty język, poparty badaniami odpowiada nam na te pytania.

Z nosem w ekranie - Anya Kamenetz

Z nosem w ekranie – Anya Kamenetz

„Z nosem w ekranie” Anya Kamenetz jest książką przedstawiającą wszystkie za i przeciw kontaktowi dziecka z urządzeniami SMART. Odpowiada na wiele pytań dręczących rodziców, między innymi, od kiedy dziecko powinno korzystać z urządzeń elektronicznych, czy też jakie jest ryzyko ich używania.

Tak jak już wspomniałam, technologia cyfrowa obecna jest już wszędzie i jej nie wykluczymy z życia, ale możemy nauczyć się z nią żyć tak, by nie szkodziła. I właśnie o tym jest ta książka. Jest ona po to, byś mógł opracować swoją strategię używania elektroniki, która będzie najlepsza i odpowiednia dla twojej rodziny.  Książka pomaga zastanowić się, czy występują u Twojego dziecka symptomy będące efektem zagrożeń ze strony cyfrowego świata – problemy z koncentracją, nadwaga, zaburzenia snu, czy zaburzenia poznawcze i emocjonalne.  W książce omówione są również pytania, jakie należy zadać, gdy twoje dziecko korzysta z technologii w szkole czy w towarzystwie rówieśników. Jak również poruszone są tematy o których ty jako rodzic powinieneś wiedzieć – prywatność, marketing, seksting, cyberprzemoc i wiele innych zjawisk, które często mogą u Ciebie wywoływać obawy.

Z nosem w ekranie - Anya KamenetzZ nosem w ekranie - Anya Kamenetz

Na pewno warto byś Ty, jako rodzic, sięgnął po tą książkę i przeanalizował swoje odczucia związane z mediami w waszej rodzinie. Bo być może cyfrowy świat zastępuje twoim dzieciom mamę/tatę?  A może korzystanie z urządzeń elektronicznych wywołuje u ciebie poczucie winy czy powoduje konflikty w rodzinie? Być może stawianie granic w korzystaniu z mediów przez Twoje dzieci jest dla ciebie dyskomfortem? A może jest tak, że to właśnie elektronika jest sercem waszej rodziny i powoduje ona źródło zabawy i radości?

Wszystkie z tych scenariuszy mogą być prawdziwe. Dlatego warto przemyśleć w jaki sposób sami korzystamy z elektroniki, jaki mamy stosunek do niej. Być może jesteś cały czas w pogotowiu, bezustannie gotowy, by sprawdzić swojego maila czy portal społecznościowy? Jesteś zabiegany i nieobecny? A może twój partner ma ten problem? Może telefon jest dla ciebie odskocznią od problemów i napięć?

Internet i media społecznościowe mogą być cenną pomocą dla rodziców i dzieci, ale jeśli tylko wymkną się spod kontroli, to stają się destruktywne i szkodliwe.

Pamiętaj, media z których korzystamy, choć wydają się niewinne i neutralne, to takie nie są. Jest to najpotężniejszy biznes świata, który przyciąga naszą uwagę i kieruje naszymi wyborami. Trzeba nauczyć się podchodzić do niego z dystansem!

Po przemyśleniu sytuacji panującej w rodzinie, możesz wprowadzić jakieś postanowienia. I w tym może pomóc ci książka „Z nosem w ekranie”. Podpowie ci ona z pewnością kilka różnych rozwiązań dla problemów panujących w rodzinie.

 „Rodzice, przyszli rodzice, dziadkowie, pedagodzy, mentorzy – ta książka jest dla was. Wykorzystajcie ją jako inspirację do dyskusji, aby przekonać się, jakie są wasze odczucia, oraz aby zdecydować, jakie obrać podejście do wychowania dzieci w erze cyfrowej”.

 

„Z nosem w ekranie. Szklana pułapka czy szansa na rozwój twojego dziecka?” – Anya Kamenetz
Data wydania: 8 marca 2019
Liczba stron: 320
Tłumaczenie: Monika Malcherek
Wydawnictwo: Laurum

Z nosem w ekranie – Anya Kamenetz
5 (100%) 3 głos[ów]
Spodobało Ci się ? Udostępnij innym 🙂
Facebooktwitter
Summary
Review Date
Reviewed Item
"Z nosem w ekranie" Anya Kamentz
Author Rating
51star1star1star1star1star