Ja, Jonasz i cała reszta – Anti Saar

Każda rodzina jest inna i inne opowieści może o sobie pisać. Obraz każdej rodziny będzie narysowany inaczej. A jak wygląda obraz rodziny pięcioletniego Tobiasza, przedstawiony w książce „Ja, Jonasz i cała reszta” Antiego Saara?

Ja, Jonasz i cała reszta - Anti Saar

„Ja, Jonasz i cała reszta”

Dawno nie czytałam tak zabawnej i świetnie napisanej książki dla dzieci. Już po pierwszych kilku stronach, uśmiech nie schodził mi z twarzy.

Tobiasz opisuje swoją rodzinę w taki sposób, w jaki zwykle robią to dzieci – szczerze 😊 Opisuje to, co go bawi i smuci, ciekawi, a czasem nudzi. Pisze o rodzicach i bracie oraz o różnych sprawach, które w oczach pięciolatka wyglądają czasem zaskakująco, a już na pewno zupełnie inaczej, niż w oczach dorosłych. Dzieciom taka perspektywa na pewno się spodoba, a rodzice będą mogli przyjrzeć się sobie i temu, jak są widziani przez swoje pociechy… I jedni, i drudzy, czytając książkę „Ja, Jonasz i cała reszta”, wiele razy uśmieją się do łez.

Ja, Jonasz i cała reszta - Anti Saar

Tobiasz w swoim opowiadaniu jest tak szczery, że nawet podaje czytelnikowi kod jaki trzeba wpisać do drzwi wejściowych by się otworzyły.

Ja, Jonasz i cała reszta - Anti Saar

A jak to się stało, że ta rodzina wprowadziła się do domu w którym aktualnie mieszkają? No jak to jak. Po prostu wprowadzili się! A co myśleliście? Skoro tak twierdzi Tobiasz, to tak widocznie u nich było 😊

Tobiasz pozwala również rysować po książce i na tą okazję zostawia nawet trochę wolnego miejsca.

Ja, Jonasz i cała reszta - Anti Saar

Wspomina też o tym, czego się boi jego brat. A czego się boi tata, a czego mama? Żeby się tego dowiedzieć, trzeba koniecznie zajrzeć do książki 😉

Znacie takie sytuacje?

Prosty i wyrazisty język, poczucie humoru oraz umiejętność spojrzenia na świat oczami dziecka to niewątpliwe zalety książki Antiego Saara. Do tego wszystkiego świetne ilustracje wykonane przez ilustratora Alvara Jaaksona dopełniają całość książki.

Dlatego polecam przeczytać każdemu!

Książka „Ja, Jonasz i cała reszta” nagrodzona została m.in. tytułem „Rodzynek Roku” Estońskiego Centrum Literatury Dziecięcej przyznawanym najlepszym książkom dla dzieci.

W Polsce tą książkę można przeczytać dzięki Wydawnictwu Widnokrąg.

Ja, Jonasz i cała reszta – Anti Saar
5 (100%) 3 głos[ów]
Spodobało Ci się ? Udostępnij innym 🙂
Facebooktwitter