„Przestań mówić, zacznij rozmawiać” – recenzja książki

Jesteś rodzicem? To świetnie! A jako rodzic lubisz porady i przykłady konkretnych planów działania, gdy twoje dziecko nie do końca „funkcjonuje” tak jakbyś ty tego chciał? To jeszcze lepiej, bo mam dla Ciebie świetną propozycję książkową 😊

„Przestań mówić, zacznij rozmawiać” 

Heather Turgeon i Julie Wright mają rozwiązanie na wiele twoich problemów. W książce „Przestań mówić, zacznij rozmawiać” pokazują, jak ważna jest komunikacja z dzieckiem, szczególnie w trudnych chwilach. W pędzie życia, nawet się nie zastanawiamy jak ważna jest nasza umiejętność słuchania, mowa ciała, ale również odpowiedni dobór słów i postępowanie wobec dzieci. Po prostu biegniemy do przodu, nie zastanawiając się głębiej nad zachowaniem naszych dzieci i tym, co chcą nam przez nie pokazać.

Czasami bywa tak, że nasze dzieci nas nie słuchają, płaczą, narzekają i ogólnie sprawiają różne trudności. Życie przeradza się w takie trochę przetrwanie dnia. I tak codziennie. Wstajesz rano i obiecujesz sobie, że dziś będzie lepiej. Dziś będziesz cierpliwsza. A potem nadchodzi moment gdy znowu wszystko legnie w gruzach, bo stracisz cierpliwość przy pierwszej lepszej „głupocie” i nawrzeszczysz na dziecko. A wychowanie dziecka, to nie tylko przetrwanie z nim w „jakiś” sposób. To coś więcej. To na nas rodzicach spoczywa odpowiedzialność za pokierowanie dzieckiem i wspieranie go. Nie wiem jak dla Was, jak Wy podchodzicie do wychowania i waszych dzieci, ale dla mnie wychowanie i wspieranie dzieci jest czymś pięknym 😊. Z zafascynowaniem patrzę na te moje dzieci i na to jak z roku na rok rozwijają swoje skrzydła.

Książka ta pokazuje, że ciepło, empatia, życzliwość do dziecka, ale połączona jednocześnie z jasnymi granicami i konsekwencją prowadzi do tego, że dzieci są pewne siebie, troskliwe, potrafią radzić sobie z własnymi emocjami i odnoszą w dorosłym życiu sukcesy.

Chcesz by dzieci cię słuchały? Sam zacznij ich słuchać!

Wychowanie to ciągła praca. Dzień w dzień bez odpoczynku. Czasami bywa ciężko i wtedy warto sięgnąć właśnie po tą pozycję, która pomaga nauczyć cię komunikacji z dzieckiem w 3-etapowej formie. Okazywanie zrozumienia – wyznaczanie granic – rozwiązywanie problemów. Gdy potrafisz odpowiednio komunikować się ze swoim dzieckiem, twoje życie jest o wiele prostsze, bo sporo mniej czasu spędzasz na przepychankach z nimi. Wasza relacja jest wtedy o wiele cieplejsza i radośniejsza.

Przestań mówić, zacznij rozmawiać

Tą 3-etapową formą komunikacji opracowaną przez autorki jest metoda OWR, polegająca na wspomnianym już wyżej okazywaniu zrozumienia (obserwuj, słuchaj, postaraj się zrozumieć), wyznaczaniu granic (ustal rozsądne granice i trzymaj się ich) i rozwiązywaniu problemów (zaangażuj dziecko w proces poszukiwania rozwiązań). Opiera się ona na założeniach, że twoje dziecko jest bystre, a jego trudne zachowania są jedynie „wierzchołkiem góry lodowej”. Głównym elementem podejścia OWR jest dociekliwość, zastanowienie się nad problemem oraz postawienie sobie pytania: Co to moje dziecko poprzez zachowanie próbuje mi powiedzieć? Co się za tym zachowaniem kryje?

Przestań mówić, zacznij rozmawiać Przestań mówić, zacznij rozmawiać

Podejście, że twoje dziecko z natury jest dobre, pozwoli ci łatwiej rozumieć jego trudne zachowania i fazy rozwoju. Zamiast reagować karami i groźbami, warto spojrzeć na swoje dziecko jak na osobę pełną dobrych zamiarów, która próbuje się odnaleźć w wielkim świecie.

Autorki książki „Przestań mówić, zacznij rozmawiać” nie skupiają się na przekazaniu samej czystej teorii, ale również przygotowały przykłady gotowych rozmów z dziećmi, które powstały na przykładach scenariuszy z życia wziętych.

Przestań mówić, zacznij rozmawiać

Krótko podsumowując, jeśli chcecie przeczytać świetną książkę, której przesłaniem jest – chcesz by dzieci cię słuchały, to musisz sam zacząć je słuchać – to naprawdę mocno ją polecam. Jest ona oparta o życzliwe wychowanie, które każdemu można polecać 😊.

Przestań mówić, zacznij rozmawiać

 

„Przestań mówić, zacznij rozmawiać”
Autor: Heather Turgeon, Julie Wright
Liczba stron: 344
Tłumaczenie: Monika Malcherek
Wydawnictwo: Laurum

„Przestań mówić, zacznij rozmawiać” – recenzja książki
5 (100%) 1 głos[ów]
Spodobało Ci się ? Udostępnij innym 🙂
Facebooktwitter
Summary
Review Date
Reviewed Item
"Przestań mówić, zacznij rozmawiać" 
Author Rating
51star1star1star1star1star