Odłóż telefon i zabierz dziecko na plac zabaw

Gdzieś ostatnio przeglądałam wyniki badań dotyczących dzieci. Część informacji była o tym, że nastolatki spożywają zbyt dużo cukru, szczególnie w postaci słodzonych napojów. Ale równie mocno zainteresowały mnie badania na temat rosnącej liczbie dzieci, którym brakuje ruchu. Oczywiście najmocniejszą konkurencją dla aktywności fizycznej jest aktywność przed komputerem czy smartfonem/tabletem…

Dzieci nie mają tyle czasu ile powinny mieć na zabawy na boisku, treningi czy chociażby zwykłą jazdę na rowerze, gdyż są zajęte grami komputerowymi, bajkami w telewizorze i innymi pochłaniaczami czasu. Dodatkowo, sporą część dnia spędzają w ławce szkolnej, coraz częściej przynoszą zwolnienia z wf’u, chodzą na zajęcia pozalekcyjne, ale rzadko związane z ruchem. Ewidentnie dzisiejsza młodzież, a nawet spora ilość dorosłych, prowadzi siedzący tryb życia. I zastanówmy się, czy to dobrze?

ZABIERZ DZIECKO NA PLAC ZABAW

Zabierz dziecko na plac zabaw

Dzieci uwielbiają zabawy ruchowe i powinniśmy je do nich jak najczęściej zachęcać. Szczególnie gdy za oknem mamy ładną pogodę. Zróbmy wtedy wszystko, by nasze dzieci nie siedziały w domu przed ekranem, tylko wyszły na dwór. My dorośli również! Dajmy dobry przykład swoim dzieciom i aktywnie spędzajmy czas.

Możliwości aktywnego spędzania czasu na dworze jest mnóstwo. Ja dziś chciałabym wspomnieć o takiej jednej z nich, która wydaje mi się świetnym miejscem rozwoju psychoruchowego. Jest nim zwykły plac zabaw 😊.

PLAC ZABAW siłownia zewnętrzna Rewal

Plac zabaw – zalety

Zalet zabaw na placu zabaw jest tyle, że zanudziłabym was tu wymienianiem kolejnych 😊. Ale pamiętajmy, że w tym miejscu wasze dziecko będzie miało duże możliwości rozwoju. Od fizycznego po kreatywny.  Bujanie, huśtanie, bieganie, zjeżdżanie, wspinanie się, kręcenie, obracanie, wiszenie, podciąganie, bawienie się piaskiem czy chociażby upadek, uczą dziecko czegoś nowego. Place zabaw rozwijają cały organizm dziecka, w tym również mózg. Uczą reagowania na różne sytuacje, nawet te nagłe, ale i współpracowania z innymi osobami. Niestety czasem trzeba poczekać w kolejce by zjechać ze zjeżdżalni czy obejść się ślinką na widok super łopatki i wiaderka, które ma inne dziecko.

Przydomowy plac zabaw w ogrodzie?  I jak się do tego zabrać?

Pewnie że warto! Jeśli tylko masz swój ogród i masz w nim choć mały skrawek wolnego miejsca, to jak najbardziej polecamy zrobić swój własny plac zabaw. Dzięki temu dodatkowo zmotywujesz swoje dziecko do spędzania czasu na świeżym powietrzu 😊. Tym bardziej, że teraz można kupić świetne zestawy do ogrodu czy zbudować je samemu. Nie to co kiedyś… kilka złączonych ze sobą metalowych rurek.

Jak się do tego zabrać? Zwyczajnie i po prostu. Wybierz odpowiednie miejsce w ogrodzie, następnie wraz z dzieckiem wybierz jak ma wyglądać jego wymarzony plac zabaw i do dzieła. Ważne, by przy tworzeniu wizji placu zabaw brały udział  dzieci, bo to ma być w końcu ich przestrzeń. My swój plac zabaw zbudowaliśmy z belek, które zostały nam po budowie domu. Projekt narysowały dzieci, a zrealizowali go tata z dziadkiem. Przymierzamy się teraz do rozbudowania go, ale nadal trwa dyskusja odnośnie tego, kto co chce.

przydomowy plac zabaw

Jeśli macie swoje materiały i chcecie się podjąć takiego zadania to podejmijcie go 😊. Jeśli nie czujecie się na siłach, by samemu stawiać takie budowle, to warto rozejrzeć się za gotowymi modelami placów zabaw. Każde z wyjść jest dobre, byleby dzieci były zadowolone. Przykładowo firma Wickey ma różne ciekawe „opcje” placów zabaw, robią też fajne huśtawki dla dzieci. Bardzo ciekawe są również elementy do wspinaczki, których na naszym placu akurat brakuje, ale które być może się pojawią :). Myślę, że  każdy spokojnie dostosuje sobie plac zabaw pod siebie. Możecie również pomyśleć o drewnianych domkach ogrodowych, które zawsze są mega atrakcyjnym miejscem zabaw dla dzieci w różnym wieku.

Krótko podsumowując, proszę Was, nie pozwólcie by u was w domach aktywność w mediach społecznościowych wygrywała z aktywnością fizyczną. Zróbcie to dla siebie i swoich dzieci. Odłóżcie telefony i wyjdzie na plac zabaw ze swoimi dziećmi  😊 .

Aaaaa, no i w zimę też korzystamy z placu zabaw, a co tam … 🙂

plac zabaw zima

Odłóż telefon i zabierz dziecko na plac zabaw
5 (100%) 2 głos[ów]
Spodobało Ci się ? Udostępnij innym 🙂
Facebooktwitter