Muzeum Śląskie w Katowicach – polecamy :)

Kilka dni temu udało nam się wyskoczyć razem ze znajomymi na bardzo przyjemny wypad. Celem było Muzeum Śląskie w Katowicach. Po co z dziećmi do Muzeum? Żeby ziewały? No właśnie nie 😉 Właśnie po to, by je zachęcić do chodzenia w takie miejsca. Ostatnimi czasy, jak grzyby po deszczu, rosną muzea multimedialne (np. Muzeum w Podziemiach krakowskiego rynku),w których naprawdę jest co robić 🙂  Także Muzeum Śląskie jest takim muzeum, do którego odwiedzenia nie trudno dzieci przekonać, bo oferuje naprawdę ciekawe atrakcje. Jedyne czego żałuje, to tego, że zapomniałam zabrać aparat i zdjęcia musiałam robić telefonem, czego nienawidzę… 🙁

Najlepiej zwiedzanie Muzeum rozplanować tak, by dziecko nie odczuło zwiedzania tej „nudniejszej” części, czyli części typowo z obrazami. Nie da się ukryć, że niekiedy nawet dorośli nie czują klimatu takich miejsc, więc tym bardziej  dzieci mogą się tam nudzić. A przecież nie chodzi o to, by dzieci denerwowały się, że musiały przyjść do takiego miejsca. Chodzi o to, by wspólnie miło spędzić czas i żeby powstały z tego miłe wspomnienia 😊

Muzeum Śląskie w Katowicach - www.zresetowani.pl Muzeum Śląskie w Katowicach - www.zresetowani.pl

Muzeum Śląskie w Katowicach – WYSTAWA „NA TROPIE TOMKA”

Oglądanie Muzeum z dziećmi warto rozpocząć od mega świetnej części, a mianowicie wystawy stałej „Na tropie Tomka”, która mieści się w starej stolarni kopalni Katowice. W maju 2017 roku przerobiono tą część kopalni w krainę Tomka Wilmowskiego, bohatera książek Alfreda Szklarskiego. I to na tej części głównie chciałabym się skupić, ponieważ ta część była największą atrakcją dla dzieci.

Muzeum Śląskie w Katowicach - Na Tropie Tomka Muzeum Śląskie w Katowicach - www.zresetowani.pl Muzeum Śląskie w Katowicach - www.zresetowani.pl

Przygodę czas rozpocząć! 😊

Gdzie jest Tomek?  Na to pytanie będziemy szukać odpowiedzi.

Muzeum Śląskie w Katowicach - www.zresetowani.pl

Już na wejściu dzieci dostają plecaki, w których znalazły się rzeczy potrzebne do odnalezienia zaginionego Tomka – mapa, lupa, lusterko i zeszyt do zbierania pieczątek. Przestrzeń wystawy podzielona jest na pięć części. Każda z nich przedstawia inny kontynent i w każdej z nich znajduje się ukryty list, zawierający wskazówki jak dotrzeć do kolejnej pieczątki.

Muzeum Śląskie w Katowicach - www.zresetowani.pl

Zaraz na początku przygody dzieci mogą zakręcić sterem, który porusza globus. Dzięki poruszaniu nim, możemy zobaczyć jak przebiegała trasa Tomka. Tu dzieciaki nie do końca zrozumiały o co chodzi, ale już w dalszych częściach z zapałem pięknie rozwiązywały zagadki.

Muzeum Śląskie w Katowicach - www.zresetowani.pl Muzeum Śląskie w Katowicach - www.zresetowani.pl Muzeum Śląskie w Katowicach - www.zresetowani.plMuzeum Śląskie w Katowicach - www.zresetowani.pl

Gdy już odnajdzie się wszystkie pieczątki, dzieci dowiadują się, gdzie ukrył się Tomek.

Muzeum Śląskie w Katowicach - www.zresetowani.pl

Skusiło nas też zostawienie po sobie pamiątki 😉

Muzeum Śląskie w Katowicach - www.zresetowani.pl

Muzeum Śląskie w Katowicach – STREFA KULTURY (wystawy stałe i czasowe)

Następnie przeszliśmy przez wystawę stałą Muzeum, gdzie mogliśmy zobaczyć mnóstwo  obrazów. Niektóre z nich były ciekawe, ale jednak ta część nie zachwyciła nas specjalnie, bo koneserami sztuki nie jesteśmy 😉  Oczywiście wiele obrazów nam się podobało, ale to jednak nie do końca to 🙂  (zdjęć z tej części Muzeum niestety pokazać nie mogę).

Muzeum Śląskie w Katowicach - www.zresetowani.pl

Za to kolejna stała wystawa „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” zrobiła na nas naprawdę  wielkie wrażenie. Powrót do czasów wcale nie tak bardzo odległych był całkiem przyjemny. A szczególnie rewelacyjnym przeżyciem było możliwość wejścia do pokoi w mieszkaniach śląskich, na przestrzeni ostatniego stulecia. Były tam mieszkania zarówno z początku XIX w. i XX w., jak i nowsze – z lat 70-tych i 80-tych XX w. Szczególnie te ostatnie zrobiły na nas wrażenie, bo  przecież kojarzyliśmy taki wystrój z lat dziecięcych. A dzieciństwo zawsze mile się wspomina 🙂 Nasze dzieci też z fascynacją patrzyły na meble, które przecież  były jeszcze w użytku nie tak dawno. Świetnym pomysłem wykonawców jest również umieszczenie konstrukcji bloku, w którym można podglądać przez okna mieszkających tam ludzi oraz wypchany aż po dach różnymi towarami „maluch” (Fiat 126p). No rewelacja! 😊 W tej części było też bardzo dużo informacji na temat historii Śląska i górnictwa na przestrzeni wieków, co oczywiście najbardziej interesowało męża.

Muzeum Śląskie w Katowicach - www.zresetowani.pl Muzeum Śląskie w Katowicach - www.zresetowani.pl

Muzeum Śląskie w Katowicach – WIEŻA WIDOKOWA

Na koniec przygody z Muzeum wyjechaliśmy na wieżę widokową, z której można podziwiać całą panoramę Katowic. Już samo wjeżdżanie windą na sporą wysokość zapiera dech, a co dopiero potem widoki, jakie można z tej wysokości zobaczyć. Na wieżę jednorazowo może wjechać 10 osób ,na czas 10-15 minut. Z tego co doczytaliśmy, to wieża jest czynna sezonowo, a także znaczenie mają warunki atmosferyczne, tak więc najlepiej wcześniej zadzwonić i upewnić się czy jest ona czynna. Na szczęście w czasie naszego pobytu pogoda była przepiękna i widok był niesamowity.

Muzeum Śląskie w Katowicach - www.zresetowani.pl

A tutaj tatuś pokazuje synkowi, gdzie studiował przed laty 🙂

Muzeum Śląskie w Katowicach - wieża widokowa Muzeum Śląskie w Katowicach - wieża widokowa

Muzeum Śląskie w Katowicach pozwala samemu wybrać co chce się zwiedzić – czy to będą wystawy stałe czy czasowe, czy też chcemy tylko podziwiać panoramę Katowic z wieży widokowej.

Bilety do Muzeum można zarezerwować online , ale można również kupić je na miejscu jak to zrobiliśmy my 😉

Muzeum organizuje sporo ciekawych „akcji” jak np. zbliżające się wydarzenie „noc w muzeum„, na które można się już zapisywać czy zajęcia dla rodzin czy szkół. Polecamy odwiedzenie tego miejsca.

A wy lubicie tego typu miejsca? 🙂

Muzeum Śląskie w Katowicach – polecamy 🙂
5 (100%) 7 głos[ów]
Spodobało Ci się ? Udostępnij innym 🙂
Facebooktwitter