BUDŻET OBYWATELSKI – Z CZYM SIĘ TO JE :)

Postanowiłam, że raz na jakiś czas będę pisała o troszeczkę poważniejszych tematach. Miesiąc temu był wpis na temat szkolnego ubezpieczenia NNW, a  dzisiaj kolejny temat, tj. budżet obywatelski. Ale w wielkim skrócie, co by nie przynudzać 😉

Nie wiem jak u was, ale u nas w Olkuszu, co roku odbywa się głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego. Każdego roku, z naszym skromnym udziałem.

Co to jest budżet obywatelski ?

Jest to głosowanie, w którym mieszkańcy danego miasta czy gminy decydują o przeznaczeniu części budżetu na wybrane w głosowaniu inwestycje czy przedsięwzięcia. Czyli sami decydujemy, co chcemy zrobić za pieniądze z naszych podatków.  Generalnie w ogóle nie interesuję się polityką, wręcz zielonego pojęcia nie mam o co w niej chodzi i nawet nie chce wiedzieć, ale w budżecie obywatelskim jednak głosuję. Dlaczego? Bo głosując w nim można doprowadzić do realizacji  projektów, mających realny wpływ na nasze życie.

Odkąd w Olkuszu wprowadzono budżet obywatelski, głosujemy zawsze. I to z całkiem niezłym skutkiem, bo kilka z projektów, na które oddaliśmy głos w ubiegłych latach, zwyciężyło w głosowaniu i zostało zrealizowanych.

Co na przykład? No więc na przykład boisko, które zostały zrobione w szkole naszych dzieciaków. Jeszcze rok temu było tu betonowe, zaniedbane boisko, a teraz jest nowe boisko, ze sztuczną trawą. Bezpieczne, ładniejsze i wygodniejsze 🙂 (zdjęcie świeżutkie, jesienne, zasypane liściami 😉 )

Boisko Sp 4 Olkusz - Budżet Obywatelski 2016

Albo nowe książki do olkuskiej biblioteki, zakupione po wygranym głosowaniu w 2016 roku.

Książka - Budżet obywatelski 2017

Oba zwycięskie projekty miały duży wpływ na nasze życie codzienne. Jak wiadomo, czytamy wszyscy dosyć dużo, więc nowych książek nigdy za wiele. A z boiska dzieci korzystają niemal każdego dnia w szkole. I myślę, że mnóstwo osób jest zadowolonych z tych „wygranych”.

Budżet obywatelski Olkusza 2018

Do  głosowania w ramach budżetu obywatelskiego trafiają różne projekty. Niektóre dotyczą całej gminy, inne z kolei odnoszą się wyłącznie do lokalnych społeczności – osiedli czy wsi. Jak można się domyślić, my głosujemy na to, z czego realnie mamy szansę korzystać. Na co więc głosujemy w tym roku?

Na pierwszym miejscu oczywiście „Zakup i dostawa książek do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu”. Biorąc pod uwagę nasze tempo czytania, książek w bibliotece niedługo zabraknie, więc dostawa nowości jest jak najbardziej wskazana 😊 I zachęcamy do tego też inne rodziny. Czytanie wcale nie gryzie 😉

Książka

Drugie miejsce to „III bieg uliczny „Srebrna Dziesiątka”- III Memoriał Kazimierza Chechelskiego”. Bardzo fajna, cykliczna już impreza, w której bierzemy udział co roku i na pewno będziemy kontynuować to w przyszłości.

Bieg Srebrna Dziesiątka

A trzecie miejsce? To akurat jest jeszcze do przemyślenia. Na pewno nie będzie to jednak żadne z zadań typu  „siłownia pod chmurką”. Osobiście zastanawia mnie popularność takich siłowni. W naszym, tegorocznym budżecie aż 6 na 48 zadań to właśnie stworzenie siłowni zewnętrznej. Nie wiem z czego wynika ich popularność. Siłownie powstają jak grzyby po deszczu, a przecież z nich….. nikt nie korzysta. Przynajmniej my mamy takie wrażenia. Co plac zabaw, czy boisko, to obok siłownia. Na placu pełno ludzi, a na siłowni nikogo. Chyba,  że trafiamy tam w złych godzinach 😉

Siłownia pod chmurką

Podsumowując, czy warto głosować w ramach budżetu obywatelskiego ? Pewnie, że tak ! Choć raz możemy dzięki temu zdecydować na co konkretnie przeznaczone zostaną pieniądze z naszych podatków. A jeśli nie zagłosujemy ? No cóż, inni zagłosują i to prawdopodobnie ich projekty zostaną wybrane…

 

A jak to wygląda u was? Głosujecie?

Organizowane są w ogóle w waszych miastach projekty obywatelskie?

BUDŻET OBYWATELSKI – Z CZYM SIĘ TO JE 🙂
5 (100%) 5 głos[ów]
Spodobało Ci się ? Udostępnij innym 🙂
Facebooktwitter