Kalendarz adwentowy, Adwent i wyczekiwanie :)

Odkąd nasze starsze dziecko skończyło 3 latka, co roku gdy nadchodzi grudzień, w naszym domu pojawia się kalendarz adwentowy. Początkowo, jak chyba u większości rodzin, było to zwykłe pudełeczko z czekoladkami 😊 Kiedy dzieci podrosły, doszłam do wniosku, że ilość słodyczy jaką jedzą w święta mocno przekracza wszystkie możliwe normy, więc uznałam, że kalendarze „słodyczowe” wymienię na robione samodzielnie.

Kalendarz adwentowy kojarzy się z wyczekiwaniem na ten cudowny okres, jakim są Święta Bożego Narodzenia. Dzięki niemu dzieciaki z radością mogą odliczać dni od pierwszego dnia adwentu do Wigilii. Jednocześnie poza wyczekiwaniem ma on angażować całą rodzinę do przygotowania domu do Świąt. Dlatego na każdy dzień dzieci mają spakowany jakiś drobiazg wraz z zadaniem do wykonania, np. ubieranie choinki czy ozdabianie pierniczków.

Kalendarz adwentowy, Adwent i wyczekiwanie :)

Sposobów na przygotowanie kalendarza adwentowego na Internecie znajdziecie mnóstwo, dlatego nie będę tu pisać o tym jak zrobić kalendarz adwentowy, tylko skupię się na samej jego magii.

Czym w ogóle jest kalendarz adwentowy?

Kalendarz adwentowy jest przedmiotem, dzięki któremu możemy przekazać dzieciom całą otoczkę Adwentu. Fajnie jest w tym okresie pokazać dzieciom, o co tak naprawdę chodzi. Na co tak naprawdę czekają i jak powinny się do tego przygotować.

Moje dzieci już są na tyle duże, że mogłam z nimi usiąść nad kalendarzem i wytłumaczyć po czym poznać kiedy rozpoczyna się Adwent (na Adwent składają się cztery niedziele poprzedzające Wigilię) i zachęciłam je by same policzyły, w którą niedzielę w tym roku się on rozpoczyna 🙂

Kalendarz adwentowy, Adwent i wyczekiwanie :)

Co to znaczy czekać?

Kalendarz adwentowy ma uczyć dzieci wyczekiwać. A czymże jest to wyczekiwanie?  Każdy z nas czeka inaczej. Dziecko głównie czeka na prezenty pod choinką 😊 Trzeba więc w nim zaszczepić również wyczekiwanie na inne rzeczy, które będą mu się kojarzyć ze zbliżającym się magicznym czasem.

Wyczekiwanie na pierwszy śnieg, na pierwszego bałwana, na przyjście Mikołaja, na pieczenie pierniczków, na pomoc w porządkach domowych, ubieranie choinki, pierwszą Gwiazdkę i dopiero na końcu, na moment Kolacji Wigilijnej, spędzonej w radosnym rodzinnym nastroju. I właśnie tego nauczmy dzieci – wyczekiwania całej magii Świąt, a nie tylko fury prezentów 😊

Dzięki kalendarzowi adwentowemu dzieci uczą się cierpliwości, nie tracąc przy tym dnia codziennego. Uczy on, że można czekać na coś mocno, a jednocześnie działać. Chodzimy szczęśliwi i coraz bardziej ożywieni wraz ze zbliżającym się dniem Wigilii. I właśnie to jest fajne w wyczekiwaniu!

Jak pokazać dzieciom czym jest czekanie?

Poza wypełnianiem zadań z kalendarza adwentowego, można siąść razem z dziećmi i przeczytać codziennie kilka rozdziałów z książki Jana Twardowskiego, w której poruszone są kwestie Adwentu i związanego z nim oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Jest to okazja do wspólnego spędzania czasu i rozmowy na temat Świąt.

Fajnym pomysłem jest też oglądanie filmów czy bajek związanych ze Świętami.

Adwent jest też dobrym momentem, by przygotować starsze dzieci do składania życzeń przy stole Wigilijnym.

A co to znaczy – Życzę Tobie?

„Życzę to znaczy chciałbym dla Ciebie. Chciałbym, żebyś wyzdrowiał, jeśli chorujesz, żebyś nie zachorował, jeżeli jesteś zdrowy.

Życzę ci szczęścia, to znaczy chciałbym, żebyś się cieszył, że jest piękny dzień, że świeci słońce, że jest choinka, że śpiewamy kolędy. Chciałbym, żebyś cieszył się i małym i dużym prezentem….” (cyt. Jan Twardowski).

Łamiemy się opłatkiem, uśmiechamy się przy tym do drugiej osoby, a w głębi ducha, nawet nie wiemy jakie przekazać jej życzenia. Często jesteśmy zawstydzeni i zakłopotani, a szczególnie dzieci. Dlatego pomóżmy zarówno im, jak i sobie i zastanówmy się wcześniej, czego byśmy tak od serca chcieli życzyć danej osobie. Nie pozwólmy, by tradycja szczerych życzeń zatracała się.

Kalendarz adwentowy, Adwent i wyczekiwanie :)

A na koniec sama życzę i naszej rodzinie i każdemu z Was z osobna, miłego wyczekiwania Świąt 🙂

 

 

Kalendarz adwentowy, Adwent i wyczekiwanie 🙂
5 (100%) 5 głos[ów]
Spodobało Ci się ? Udostępnij innym 🙂
Facebooktwitter