Kontrola dziecka w sieci – aplikacja pomocna rodzicowi

Kontrola dziecka w sieci internetowej, to wyzwanie dla każdego rodzica. Dzisiejszy wpis chciałabym więc poświęcić pewnej aplikacji, która nam i wielu rodzicom mocno ułatwia życie w tym aspekcie 🙂 Aplikacji, którą założyłam moim dzieciom na telefony i z której na pewno będą korzystać latami. A dlaczego? O tym dowiecie się czytając dalszą część wpisu  🙂

Twoje dziecko w sieci

Na początku wakacji, nasz blog stał się partnerem bardzo ciekawej akcji pod nazwą Twoje dziecko w sieci. Akcja ta ma celu edukację rodziców dzieci w wieku od 5 do 15 lat, na temat zagrożeń czyhających na dzieci w Internecie oraz niebezpieczeństw związanych z korzystaniem przez dziecko z tabletu czy smartfona bez kontroli opiekunów.

Jak już pisałam we wcześniejszym wpisie, w dzisiejszych czasach telefony, komputery i ogólnie życie w sieci, rozgościło się na dobre i już nigdy nas nie opuści. Co więcej, na pewno będzie rozwijać się jeszcze bardziej. Wraz z rozwojem Internetu będzie się w nim pojawiać coraz to więcej różnych miejsc, na które nasze dzieci nie powinny trafiać. Lista zagrożeń pochodzących z Internetu będzie wciąż rosła i dlatego tak ważna jest kontrola dziecka w sieci. To my, rodzice, powinniśmy zwracać uwagę na to, co nasze dziecko w sieci internetowej porabia. Nikt inny tego za nas nie zrobi. Sama rozmowa z dzieckiem, o tym co jest dobre, a co złe w wirtualnym świecie, może nie wystarczyć, gdyż nasze dzieci interesuje wszystko co się w nim znajduje i to bardziej niż myślicie. A to co niedozwolone kusi bardziej.

Całkowite wycofanie dziecka ze świata elektroniki w dzisiejszych czasach nie jest możliwe, choćbyśmy nie wiem jak chcieli. Dlatego, że świat się niestety już na tym opiera….

Dlatego też, nasze dzieci również mają swoje telefony… I wcale nie łatwym zadaniem było nauczenie ich, jak z nich poprawnie korzystać. Wiadomo, Internet wciąga i czasem nawet sami nie wiemy ile przy nim siedzimy. Można tam też znaleźć wiele rzeczy, które nie są odpowiednie dla dzieci, a nawet nastolatków. I między innymi właśnie o tym mówi akcja Twoje dziecko w sieci. Promuje ona zdroworozsądkowe korzystanie z telefonów i Internetu.

Ważne jest, by nauczyć dziecko zauważania granic między rzeczywistością a światem wirtualnym.

Kontrola dziecka w sieci za pomocą aplikacji ESET Parental Control

Czym starsze dziecko, tym mniej chce słuchać rad starszych, ale tu z pomocą przychodzi nam bardzo fajna aplikacja, o której bardzo chciałam wam powiedzieć 🙂 Aplikacja ESET Parental Control. Umożliwia ona dziecku, czy nawet nastolatkowi, bezpieczne poruszanie się po wirtualnym świecie, pod nadzorem rodzica, ale bez nadmiernej kontroli.

kontrola dziecka w sieci

Używając tej aplikacji, rodzic z poziomu swojego telefonu bądź komputera może zdalnie sterować tym, z jakich aplikacji dziecko może korzystać na swoim urządzeniu oraz jaki może poświęcić im czas. Jeżeli więc widzimy, ze dziecko spędza za dużo czasu przed telefonem, to możemy ustawić czas np. na godzinę dziennie, a po tym czasie niektóre aplikacje przestaną działać. Rodzic sam wybiera, które aplikacje podlegają temu czasowi, a które nie. Jeśli więc minie ustalony czas na rozrywkę i gry, to pozostanie jedynie korzystanie z podstawowych funkcji telefonu, a więc z tego, do czego został on stworzony 😉 Możemy również całkowicie blokować niektóre aplikacje. Jeśli widzimy na przykład, że dziecko ogląda filmy na YouTube, które nie są odpowiednie do jego wieku, to możemy łatwo aplikację zablokować. Jeśli nie chcemy, by dziecko samodzielnie instalowało nowe aplikacje, to blokujemy sklep itd. Mamy też podgląd w nowo zainstalowane aplikacje.  Łatwo można też zablokować strony internetowe, na które dziecko nie powinno mieć wstępu.

Aplikacja nie ingeruje natomiast w prywatność dziecka. Nie mamy dostępu do treści wysyłanych i odbieranych przez nie wiadomości itp.  Nie widzimy o czym dziecko rozmawia ze znajomymi za pomocą komunikatorów.

Przed wdrożeniem aplikacji warto z dzieckiem porozmawiać i wspólnie wybrać odpowiednie aplikacje . Można w tym celu skorzystać z gotowych filtrów, dzięki którym można dowiedzieć się, które aplikacje na urządzeniu dziecku są odpowiednie dla jego wieku.

Fajną opcją jest również ustalanie godzin, w których dziecko może grać na smartfonie i tablecie. W aplikacji można bowiem nie tylko ustalać łączny czas przeznaczony na rozrywkę w ciągu dnia, ale też ustalać godziny, w których aplikacje w ogóle nie będą działać. Jeśli więc dotychczas dziecko po przebudzeniu brało od razu telefon do ręki, można mu ustalić czas na rozrywkę od godziny 9:00 lub 10:00. Przynajmniej w spokoju się ubierze i zje śniadanie. Tak samo, można ograniczyć grę w godzinach wieczornych – przed spaniem. Dziecko chętniej siądzie wtedy po książkę.

Limitem czasu można dowolnie manewrować i na bieżąco go zmieniać. A jeśli np. dziecku skończy się czas, a będzie pilnie potrzebowało skorzystać z telefonu, to za pomocą aplikacji może wysłać wiadomość do rodzica z prośbą o dodatkowy czas.

Aplikacje używamy od początku wakacji i uważamy ją za bardzo przydatną. Pozwala ona ochraniać dzieci przed różnym syfem, jaki można znaleźć w Internecie, ale ma też pozytywny wpływ na atmosferę w domu. Dzieci same wiedzą, ile jeszcze mają czasu na zabawę i muszą się do tego dostosować, a rodzice się nie denerwują, gdy dziecko gra za długo 😊

Aplikacja uczy też samokontroli i oszczędności czasu 😊 Jeśli bowiem dziecko będzie chciało skorzystać z czegoś wieczorem, to wie, że nie może zmarnować czasu rano.

Oczywiście kontrolować korzystanie przez dziecko ze smartfonu, tabletu i Internetu można na różne sposoby, ale z ESET Parental Control kontrola dziecka w sieci jest znacznie łatwiejsza. Dlatego tak bardzo chciałam polecić tą aplikację wszystkim rodzicom, a szczególnie tym, którzy nie mają czasu kontrolować swoich dzieci. Ta aplikacja będzie to robiła za Was 🙂

twoje dziecko w sieci

A jak u Was wygląda kontrola dziecka w sieci? Mieliście już kontakt z jakimiś aplikacjami kontroli rodzicielskiej?

Kontrola dziecka w sieci – aplikacja pomocna rodzicowi
5 (100%) 3 głos[ów]
Spodobało Ci się ? Udostępnij innym 🙂
Facebooktwitter