Telefon cały czas w ręce – czy naprawdę musi tak być?

Telefon cały czas w ręce – ten widok jest już obecny wszędzie. Na ulicy, w kawiarniach, w sklepach, w parkach… gdzie tylko nie spojrzymy, ludzie (głównie młodzi, ale nie tylko) podążają z telefonami w dłoniach.

Telefon cały czas w ręce

Do napisania tego tekstu zmobilizował mnie widok, który zobaczyliśmy podczas jednego z weekendowych wypadów do galerii. W sumie pisałam już o tym pokrótce, w swoim pierwszym wpisie na blogu – Kilka słów na początek – ale teraz trochę poszerzę temat.

Otóż, pojechaliśmy kupić dzieciom buty zimowe i w drodze powrotnej zachciało nam się shake’a z McDonalda. Złożyliśmy zamówienie i siedliśmy przy stoliku. Obok siedziała grupka 7-8 młodych ludzi.  Fajnie, że wybrali się razem na miasto, zamiast siedzieć w domu, gdyby nie to, że każdy z nich w jednej ręce trzymał coś do jedzenia, a w drugiej… telefon! Nikt z nikim nie rozmawiał, wszyscy patrzyli w swoje ekrany. I tu nasuwa się pytanie… po co ci ludzie się ze sobą spotkali ? Żeby wspólnie posiedzieć na telefonach? Czy po co?

Widok ten zdziwił nie tylko mnie, ale również zwrócił uwagę naszych dzieci, które staramy się uczyć, że jeśli się spotykasz ze znajomym, to spotykasz się ze znajomym, a nie z telefonem. A skoro lubisz się z nim spotykać, to jest widocznie fajnym człowiekiem, dlatego poświęć mu czas i popatrz na niego, zauważ go.

Plusem tej scenki jest to, że mogłam wtedy dzieciom na żywo pokazać, jak smutne jest to, co ci młodzi ludzie teraz robią, jak się nawzajem traktują.

Czy telefon naprawdę jest nam potrzebny 24 godziny na dobę?

A teraz będę mówić do ciebie DOROSŁY człowieku! Zastanów się chwilę i pomyśl, czy to nie ty powinieneś nauczyć tych młodych ludzi, że telefon to nie wszystko? Że życie płynie i nie możemy go przegapić patrząc w ten mały monitorek?! Chyba, że sam nie potrafisz się bez niego obejść? Powiesz „eee nie, zwariowała, ja używam tylko do pracy i żeby sprawdzić wiadomości i pogodę”. A jeśli nasze dzieci mają przykład rodzica, który telefon ma w zasięgu ręki, to czemu one mają być inne? Przecież dzieci uczą się od rodziców, to przecież głównie z nich biorą przykład.

Telefon cały czas w ręce

Chciałabym, żebyś teraz zastanowił się czy masz telefon cały czas w ręce (albo pod ręką – czekający w gotowości do użycia)? W pracy? W domu? Na spacerze? U znajomych?  Czy w domu telefon jest głównie w pomieszczeniu w którym przebywasz najdłużej? Czy potrafisz sięgnąć po telefon nawet przy jedzeniu? Jest tak? Obstawiam, że jest…

Większość z nas dorosłych na bieżąco sprawdza maile, wiadomości, portale społecznościowe w każdej wolnej chwili. A gdzie w tym wszystkim są bliscy? Rodzina? Dzieci? Ile razy odsunąłeś dziecko od siebie mówiąc „zaraz kochanie”, „za chwilę”, „pobaw się na razie sam”, a Ty w tym czasie ślęczałeś wpatrzony w monitor telefonu?

Telefon cały czas w ręce

Ok, to skoro ten telefon cały czas musi być przy Tobie, to widocznie masz powód i masz z tego korzyści. Bo jak to inaczej wytłumaczyć?

Dlatego przerwij na chwilę czytanie mojego wpisu.Weź kartkę i długopis i zanotuj jakie widzisz plusy posiadania telefonu przy sobie cały czas.

I jakie plusy wypisałeś? Faktycznie są one tak pozytywne i wnoszą tyle korzyści do Twojego dnia codziennego, by mieć telefon cały czas w ręce?

Tak na serio, to co mogłeś wypisać. Hmmm…. Że masz wiedzę na temat tego co akurat robią Twoi znajomi? Wiedzę na temat tego co się dzieje aktualnie w najdalszych krańcach Świata? A może wiedzę na temat tego, co ciekawego wyłapał Pudelek u jakiegoś celebryty ? A może ambitniej – że masz dostęp do maila i możesz bez przerwy pracować i zarabiać. Dzięki temu żadna szansa ci nie umknie. No ok…

To teraz się zastanów, czy będąc na łożu śmierci uznasz, że te wszystkie informacje były ci naprawdę potrzebne? Czy może jednak warto było częściej odkładać telefon na bok i spędzać więcej czasu z rodziną? Na zabawie z dziećmi, które zbyt szybko dorosły, a potem gdy to zauważyłeś było już za późno? Może na spacerach, dzięki którym zadbałbyś trochę bardziej o zdrowie? A może na odpoczynku i relaksie, ale takim z prawdziwego zdarzenia, gdzie zamykasz oczy, słyszysz śpiew ptaków i rzeczywiście odpoczywasz?

Czasu nie cofniesz… Zastanów się, czy o tym chcesz myśleć, gdy twój czas będzie dobiegał końca.

Telefon cały czas w ręce

Nie pozwól, by telefon Tobą rządził! Nie pozwól aby zabierał Twój cenny czas!

Drogi czytelniku, na koniec zastanów się ile czasu w ciągu dnia zabiera ci telefon i czy jest to czas spędzony pożytecznie czy jednak zmarnowany? Przemyśl, co mógłbyś zrobić, by tego czasu więcej nie marnować.  Wiadomo, nie chodzi o całkowity cyfrowy reset, jak nasz w Bukowinie TatrzańskiejWystarczy  po powrocie do domu zostawić telefon w korytarzu i używać go tylko jeśli dzwoni.  Nie zabierać go do sypialni i nie używać przed spaniem. Nie zabierać na spacery i wyjścia ze znajomi. Spróbuj, na pewno nie pożałujesz!

Skupmy się wreszcie na życiu które nas otacza, na ludziach którzy są obok. To jest fajne! 🙂 Odzyskacie spokój i poczujecie większą radość z życia, niż trzymając swój telefon cały czas w ręce… 🙂

Telefon cały czas w ręce – czy naprawdę musi tak być?
4.9 (98%) 10 głos[ów]
Spodobało Ci się ? Udostępnij innym 🙂
Facebooktwitter